Dünyanın En Zengin Ülkesi İşçi Arıyor! Yer Süpüren 147 Bin TL Maaş Alacak

İsviçre, yüksek yaşam standartları, düşük suç oranı ve sağlam ekonomisiyle tanınan bir ülkedir. Pandemi sonrasında işgücü piyasasındaki açığı kapatmak için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Başlangıçta 85 bin nitelikli işçi alımı planlanmışken, bu rakam yıl sonunda 365 bin kişiye kadar çıkabilir.

Yetkililer, Rusya-Ukrayna savaşından kaçan sığınmacıların işgücü açığını kapatmak için yeterli olmayacağını düşünüyorlar. İsviçre’de saatlik asgari ücret 23 İsviçre Frangı (yaklaşık 846 TL) ve aylık ücret 4 bin İsviçre Frangı (147 bin TL) olarak belirlenmiştir. Nitelikli işçiler için ise aylık 8 bin 500 İsviçre Frangı (312 bin TL) maaş ödenmektedir.

İlk etapta sağlık, turizm, otelcilik, teknik uzmanlar, bilgisayar uzmanları ve mühendisler gibi çeşitli sektörler için iş imkanları sunulacak. Daha sonra vasıfsız işçiler için de fırsatlar olacak.

Özellikle sağlık sektöründe doktor ve hemşire eksikliği yaşandığı bilinmektedir. İsviçre, bu alanda da personel ihtiyacını karşılamak için çözüm aramaktadır. İş arayanlar, DynaJobs veya Adecco gibi istihdam ajanslarına başvurarak fırsatları değerlendirebilirler.

Davet almak için ise şunlar gerekiyor:

Belirli bir seviyede dil bilgisi.

İsviçre’de devlet yardımı ya da sosyal yardım almadan geçinebileceğinizi kanıtlamanız gerekiyor.

İkamet edilebilecek ev bulunması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir